Odpowiednio dobrane wałki potrafią znacząco ułatwić i przyspieszyć naszą pracę. W zależności od stosowanej farby trzeba zwrócić uwagę na to, czy wałek jest odporny na działanie rozpuszczalnika, czy też nadaje się tylko do farb wodorozcieńczalnych. Jak prawidłowo dobrać i przygotować wałek przed przystąpieniem do malowania? Stworzyliśmy poradnik, dzięki któremu dowiesz się, jak to zrobić.
W ofercie posiadamy odpowiednie wałki do aplikacji wszystkich naszych produktów:
Wałek Nylon
Wałek wykonany z włókna syntetycznego o bardzo dużej wytrzymałości, odporny na działanie rozpuszczalników. Posiada dłuższe włosie, dzięki czemu pozostawia grubszą warstwę, ale też fakturę skórki pomarańczowej.
Przykładowe produkty, które mogą być nim nakładane:
Neopox Special, Neodur Special, Neodur Fast Track SF, Neoproof Polyurea i inne farby posadzkowe epoksydowe oraz poliuretanowe, a także farby antykorozyjne na bazie rozpuszczalnika.
Wałek Velur
Wełniany wałek do farb i lakierów w tym na bazie rozpuszczalników agresywnych, do lakierowania betonu, elementów drewnianych, parkietów, mebli. Pozostawia gładką, cienką warstwę.
Przykładowe produkty, które mogą być nim nakładane:
Neodur Varnish, Epimal LAQ, Super Spoiwo RO3333, Neodur Fast Track, Neodur FT Clear
Wałek Blaufaden
Wałek wykonany z włókna syntetycznego do malowania ścian i sufitów. Zalecany do gęstych farb wodorozcieńczalnych emulsyjnych, lateksowych, akrylowych, ceramicznych. Pozostawia gładką strukturę.
Przykładowe produkty, które mogą być nim nakładane:
Latex Ceramic, Latex Satyna, Latex Mat, Neoroof, Neoproof PU W-40
Wałek Microfibra
Wykonany z bardzo chłonnej tkaniny, wałek ogranicza chlapanie, przeznaczony do malowania ścian i sufitów. Do stosowania do rzadkich farb emulsyjnych, wodorozcieńczalnych bejc i innych produktów o niskiej gęstości. Idealny do malowania gładkich powierzchniach.
Przykładowe produkty, które mogą być nim nakładane:
Bielanit, Bielanit PRO, Biellux, Revinex, Neodur Varnish PR
Wałek gąbkowy Moltopren
Wałek z pianki poliuretanowej do malowania stolarki okiennej i drzwiowej. Przeznaczony do emalii, lakierów akrylowych i podkładowych. Nie należy stosować do produktów na bazie agresywnych rozpuszczalników, ponieważ wałek nie jest na nie odporny i będzie się rozpadał.
Przykładowe produkty, które mogą być nim nakładane:
Magnetyczna farba tablicowa, eko-Stolmal
Przygotowanie wałka przed malowaniem:
Wałki z długim włosiem mają tendencje do gubienia włókien w trakcie malowania. Aby ograniczyć wypadanie włókien można przygotować wałek stosując jeden z następujących sposobów:
- Dzień przed umyj wałek pod ciepłą, bieżącą wodą. Przed malowaniem wałek musi oczywiście wyschnąć (ta metoda jest zdecydowanie najlepsza).
- “Depilacja wałka” – oklej wałek taśmą malarską i ją zerwij. Powtórz czynność kilkukrotnie, szczególnie przy końcach wałka. Przy zrywaniu zbierane są luźne włoski, pozostałe po procesie produkcji wałków.
- Jeśli malujemy farbą na bazie rozpuszczalnika, to wałek można umyć rozpuszczalnikiem (oczywiście odpowiednim do naszej farby)
- Chlapanie farby to największa zmora malarzy, największa ilość farby zbiera się na końcach wałka. Niektóre wałki są specjalnie fazowane (zaokrąglane) na końcach, żeby nie chlapały i nie zostawiały nieestetycznych smug. Jeśli zakupiony przez Ciebie wałek nie jest fazowany, to w równomiernym rozprowadzeniu farby pomoże Ci przycięcie włókien na obu końcach wałka.
Jak czyścić wałki po malowaniu?
- Po malowaniu farbami wodorozcieńczalnymi, wałki najlepiej umyć w ciepłej wodzie z mydłem lub płynem do naczyń. Czysty wałek trzeba jeszcze wypłukać pod bieżącą wodą i pozostawić do wyschnięcia.
- W przypadku farb rozpuszczalnikowych, brudne wałki można położyć na kartce papieru lub starej gazecie i przy jej pomocy usunąć resztki farby. Po wstępnym oczyszczeniu włożyć wałek do wiaderka z rozpuszczalnikiem i umyć. Rozpuszczalniki działają drażniąco na dłonie, przy myciu warto założyć rękawiczki. Oczyszczony z resztek farby wałek przepłukać w gorącej wodzie z mydłem i osuszyć. Przechowywać wałek owinięty w folię. Niestety, przy niektórych farbach dwuskładnikowych może się okazać, że wałek będzie do wyrzucenia, bo farba się na nim utwardzi i nie będzie można jej domyć.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą narzędzi malarskich